Vítejte na stránkách

Dovolte, abychom vám představili Informační centrum a knihovnu při Kulturním centru Sněženka v Sedlnicích. To vzniklo dostavbou trojkřídlé budovy s finanční podporou z dotačního projektu Sapard Evropské unie. Slavnostně bylo otevřeno v roce 2003. Název dostalo příhodný – podle něžných bílých kvítků - sněženek, přírodní památky, pro které jsou Sedlnice obzvláště v brzkém jarním období hojně navštěvovány.
V informačním centru jsou nabízeny informace o obci a blízkém okolí, zejména o Regionu Poodří, jehož jsou Sedlnice součástí. Zajišťuje prodej informačních materiálů, pohlednic, suvenýrů, předmětů. 

Obec Sedlnice se nachází na severovýchodě Moravy, na území Moravské brány (Porta Moravica - nazývané dříve Kravařsko). Krajinu modelovaly třetihorní mořské záplavy a severský ledovec. Po ústupu zanechal říční síť, jejíž součástí je Sedlnička, pravý přítok Odry, která odvádí své vody do Baltského moře. Obec je rozložena po obou březích Sedlničky v délce asi 7 km. Z údolí se zvedá a tvoří tak mírnou pahorkatinu s nejvyšší nadmořskou výškou 306 m n.m.

Okolí Sedlnic nabízí velkou možnost zajímavých turistických výletů na blízký Štramberk, zříceniny hradu Hukvald nebo Starého Jičína. Rovněž bývalé okresní město Nový Jičín a další okolní města jako Příbor, Studénka, Kopřivnice, Bílovec, Fulnek a samozřejmě Ostrava, největší město regionu, nezklamou nepřeberným množstvím historických zajímavostí. V neposlední řadě jsou zde malebné Beskydy, jenž se mohou pochlubit dostatkem přírodních krás. Obcí vede cyklotrasa č. 6039 rodištěm S. Freuda.

Bohatou historii obce připomíná několik památek. Je to zámek, který prošel mnoha změnami. Významnou dominantou je kostel sv. Michala, ve kterém jsou při vstupu na bočních stěnách zazděny renesanční náhrobky Jana Sedlnického z Choltic a jeho choti Johanky z Limberka. Zajímavý je také pomník Josefa von Eichendorffa, který tvoří několik bludných kamenů spojených v obelisk. Zájmu turistů neuniknou ani již velmi známe sněženkové lokality, ke kterým byla v roce 2017 vytvořena questingová trasa "Lokality sedlnických sněženek". 

V roce 2003 bylo slavnostně otevřeno Kulturní a informační centrum Sněženka - tvoří jej informační centrum, knihovna, kongresový sál s velkoplošnou projekcí 3x4 m a televizní studio vytvářející zpravodajství pro 11 obcí viz. tvmikroregiony.eu).

Vytisknout